ÖN ELEME JÜRİLERİMİZ

DAMLA ERSAN

Salihli doğumlu olan Damla Ersan, Işık Üniversitesi İngilizce Uluslararası Ticaret ve Craft Oyunculuk Atölyesi’nden mezun oldu. Yaratıcılıktan Girişimciliğe İnovasyon Projesi kapsamında düzenlenen ‘Işıklı Fikirler Yarışması’nda üçüncülük derecesi aldı. 2016 yılında kendi şirketini kurarak ‘Beşiktaş Korku ve Macera Evi’ ile ticari faaliyetine başladı.

2 kısa filmin yapımcılığını üstlenen Ersan YapımLab Yapımcılık ve Yeni Dünya Düzeninde Film Yapmak eğitimlerini tamamladı. Hazırlık aşamasında olan senaryosunu yazdığı ‘Şöyle Anlatayım’ isimli kısa filmi 2021 yılında Bakanlık desteği aldı. 

Damla Ersan yönetmenliğini Tayfur Aydın’ın yapacağı 2021 Aralık’ta çekimleri başlayacak olan ‘YEDİ’ adlı uzun metrajlı filmin başrolünü üstlenecektir.

 

FİLMOGRAFİ

 

2019 Aşk, Büyü Vs.   Yön. Ümit Ünal  

DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRAH SUAT ONAT

Dr. Öğretim Üyesi, 9 Eylül Üniversitesi

1977 yılında İzmir’de doğan Emrah Suat Onat Dokuz Eylül Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Sinema Bölümünden 2000 Yılında bölüm birinciliği ile mezun oldu. Aynı kurumda 2005 yılında Yüksek Lisans Eğitimini, 2012 yılında ise Doktora eğitimini tamamladı. 2014 yılında Yardımcı Doçent unvanına hak kazandı. Dokuz Eylül Üniversitesi yanında Çanakkale 18 Mart Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Sinema bölümünde görev aldı, Bahçeşehir Üniversitesi’nde Film and Television Undergraduate Programs altında Cinematography Dersini yürüttü. Halen Dokuz Eylül Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Film Tasarımı ve Yönetmenliği Anasanat dalında görev yapmaktadır. Verdiği lisans dersler arasında Film Dramaturjisi, Film çözümleme, Film Yapım Yönetim Tekniklerine giriş ve Film Yapım Uygulama sayılabilir; lisans üstü eğitim düzeyinde Sinema ve Toplumsal Cinsiyet dersini yürütmektedir. Yurtiçinde ve yurtdışında pek çok bilimsel etkinlikte bildirileri yayınlanmıştır. “Eleştiriye Giriş / Edebiyat-Sinema-Kültür” (Michael Ryan), “Film Çözümlemesine Giriş” (Michael Ryan ve Melissa Lenos) ve “Film Sanatı” (David Bordwell) adlı kitapların Türkçe çevirilerini gerçekleştirmiştir.  

MELDA ÇINAR

 

1977 İzmir’de doğdu. Lise’yi bitirdi; 1995-2002 Amerika’da Radio-TV & Sinema eğitimi aldı. Amerika ve Arjantin ortak yapımı belgesel filminin çekiminde ve Rhode Island Uluslararası Film Festivali (RIIFF) ve Providence Latin Amerikan Film Festivali (PLAFF)’da çalıştı. 

2002-2008Türkiye’de dizi ve tanıtım filmleri çekimleri ve montajlarında ekiple birlikte freelance olarak çalıştı.

 

2006-2016 JCI-Genç Girişimciler ve Liderler Derneği İzmir şubesi üyesi idi.

2006 JCI İstanbul şubesinin ilk yaptığı Crossroads Film Festivali’nde görev aldı.

2007–JCI Avrupa Konferansı, Hollanda – Delege ve Türk Delegeleri Koordinatörlüğü yaptı.

2008–JCI İzmir 12. Uluslararası Çeşme Toplantısı – Direktörü seçildi.

2009–JCI Avrupa Konferansı, Macaristan – Delege ve Proje Ödülleri Jürisi oldu.

2010–JCI Türkiye Derneği İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi seçildi ve Uluslararası İlişkiler Sorumlu Başkan Yadımcısı oldu.

2010–JCI Avrupa Konferansı, Danimarka – Delege ve Türkiye Başkanı VIP Resepsiyonu Direktörü idi.

2011–JCI İzmir Şubesi Denetim Kurulu Üyesi seçildi.

2011–JCI İzmir ve Nice Pays Niçois ‘Create the Med-Flag’ Projesi – Direktörü idi.

 

2012-2014 mesleğine kısa bir ara verdi. İstanbul’da Body Arts Pilates Studio’dan(Baps) Pilates Eğitmenliği eğitimini aldı ve çalıştı. Kuraldışı Eğitim ve Danışmanlığı’ndan da kendini geliştirmek için bireysel gelişim eğitimlerini aldı ve tamamladı.

 

2015’ten beri İzmir’de yaşıyor. Müzik, sanat tarihi, bireysel gelişim ve film atölyelerine katıldı ve katılıyor. 

 

2018:

—Ege Çağdaş Eğitim Vakfı: EÇEV Temel Gönüllülük Eğitimi ve Çocukla Çalışma Eğitimi’ni aldı. 

—Ege Çağdaş Eğitim Vakfı’nın yaz kampında 7-10 yaş çocukları ve 11-16 yaş gençleriyle film okuması atölyeleri yaptı.

 

2019:

—Yüksek Oda Eğitimleri: Tayfun Bilgin’in “Film Müziğini Düşünmek” Atölyesi’ne katıldı.

—Yapımlab ve Hezarfen Film Galeri’nin ortaklaşa düzenlediği ve Zeynep Atakan’ın verdiği Yapımcılık Atölyesi’ne katıldı.

—Galeri A: Abdullah Deveci ile Sanat Tarihi Atölyesi’de 4 haftalık bir eğitim aldı.

—İzmir Yazı Atölyesi: Doğa Kılcıoğlu’nun “Film Okuma” Atölyesi’nin 1. ve 2. kurlarına katıldı.

 

—Kasım’da ilki yapılan Uluslararası 2 Yaka Kısa Film Festivali’nde çalıştı.

DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRE DOĞAN

 

1991 yılında İstanbul’da doğdu. 2000 yılında babasının tayini nedeniyle memleketi Erzurum’a taşındı. İlk ve orta öğrenimini burada tamamladı. 2010 yılında Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV ve Sinema bölümünü kazandı. 2013 yılında 10. Türsak Geleceğin Sineması Senaryo Yarışması’nda birinci olan senaryosuyla “Badana” isimli kısa filmi çekti. Film, yurtiçi ve dışında pek çok festivalde gösterildi, ödüller aldı. 2014 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü Film Tasarımı Bölümü’nde yüksek lisans yapmaya başladı ve 2016 yılında mezun oldu. Aynı yıl bu bölümde doktora yapmaya başladı. 2019 yılında Kültür Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü desteği ve Kadraj Yapım yapımcılığında “Sonsuz Zaman İçinde” isimli kısa filmin, Ali Özgür Production yapımcılığında “Çoktan Seçmeli” isimli belgesel filmin ve yine aynı yıl Efeler Belediyesi Çevre ve Jeotermal Kısa Film Atölyesi kapsamında “Eleji: Efeler” isimli kısa belgesel filmin senaristliğini ve yönetmenliğini yaptı. 2021 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü Film Tasarımı Bölümü’nden sinema ve felsefe ilişkisini irdelediği teziyle mezun oldu ve doktor ünvanını aldı. 2021 yılında İstanbul Gelişim Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Radyo TV ve Sinema bölümünde öğretim üyesi olarak çalışmaya başlayan Emre Doğan, bilimsel makaleler, sinema yazıları ve çeviriler yayınlamakta, film çalışmalarına devam etmekte ve atölyeler düzenlemektedir.

ÖZLEM DURMAZ

Trakya Üniversitesi Büro Yönetimi, Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi, Fotoğrafçılık ve Kameramanlık, Radyo ve Televizyon Programcılığı mezunu olan Özlem Durmaz; tiyatro eğitimine; 1996-1998 yılları arasında Kadıköy Halk Eğitim Merkezi Tiyatro bölümünde aldığı eğitimle başladı. Pera Güzel Sanatlar Akademisi Tiyatro Bölümü, Ayşe Emel Mesçi ve Mahir Günşıray oyunculuk atölyelerinde aldığı tiyatro eğitimleri ile devam etti. Çok sayıda farklı tiyatro atölyelerine katıldı.

Oynadığı oyunlardan bazılar;

Semaver Kumpanya’da Kuşlar Meclisi (Yönt: Işıl Kasapoğlu), 12.Gece (Yönt: Işıl Kasapoğlu), Murtaza (Yönt :Işıl Kasapoğlu, Bülent Emin Yarar), Mem ile Zin (Yönt: Işıl Kasapoğlu), Süleyman ve Öbürsüler (Yönt: Ayşenil Şamlıoğlu), Chamaco (Yönt: Orestes Perez Estanquare), Mucizeler Komedisi (Yönt:Işıl Kasapoğlu) , Semaver ve Kumpanya (Yönt: Işıl Kasapoğlu),Cesaret Ana ve Çocukları (Yönt:Işıl Kasapoğlu)  Bir Varmış Hiç Yokmuş (Yönt: Işıl Kasapoğlu) , Bir Sergiden Tablolar (Yönt: Işıl Kasapoğlu),  Peter Pan (Yönt: Işıl Kasapoğlu), Bilmelisin ki (Yönt:  Işıl Kasapoğlu), Pear Gynte (Yönt: Işıl Kasapoğlu),

Duru Tiyatro’da Masal Masal Matitas( Yönt: Banu Çiçek),

Tiyatro Oyunevi’nde Tiyatro Öldü (Yönt: Mahir Günşıray)

Talimhane Tiyatrosu’nda, Portakal Çiçeği Suyu (Yönt: Zari AZİMİ), Damdaki Kemancı (Yönt: Mehmet ERGEN)

Versus Tiyatro’da, Bu Yaşta hala Saklanarak Sigara İçiyorum (Yönt: Kayhan BERKİN)

Krops Tiyatro’da, Kassandra (Yönt: Dilek GÜVEN)

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiy. ‑ Türkiye-Kore Kültür Eksposu Açılış Oyunu ‘Masal  İstanbul (Yönt: Eftal GÜLBUDAK)                                                          

İstanbul Devlet Tiyatrosu’nda, Mat (Yönt: Ayşe Emel MESCİ)

Sinema filmi, kısa film, dizi film ve reklam filmi projelerinde yer aldı. Bunlardan bazıları;Paslı Bıçak , Ayaz , Naciye,  Ciniayet, Felak , Metropol Kabusu (Uzun Metraj Filmler)Lekesiz, Fermuar Ucu, Çark, Ölüm ve Bakire, Maymun, Soğuk Sıcak, Telefon, İçimdeki Ezgi, Bizim İçin Son, Başıboş, Hasret, Vicdan, Kaan ve Yaman, Hayal, Selim, Uzak Bir Aşk, Boş Oda, Hatıralar ve Hayal…(Kısa Metraj Filmler)

İlgi alanları; sinema, fotoğraf, müzik, kanto, yöresel şiveler, doğa sporları ve sirk ve performans sanatları.